Polițiștii argeșeni vor fi la datorie și în această minivacanță. Activităţile din perioada 29 noiembrie – 1 decembrie 2025 se desfăşoară în sistem integrat, împreună cu celelalte instituţii ale statului cu atribuţii în asigurarea ordinii şi liniştii publice.
Peste 200 de polițiști din cadrul structurilor de ordine publică și poliție rutieră vor acţiona, zilnic, pe raza de competenţă, pentru prevenirea şi combaterea faptelor ce pot aduce atingere normelor de convieţuire socială, dar și pentru asigurarea desfăşurării în condiţii de siguranţă a traficului rutier.
O atenție deosebită va fi acordată zonelor aglomerate, zonelor unde se desfășoară diverse manifestări, dar și piețelor, târgurilor și zonelor turistice, pentru prevenirea faptelor contra persoanei, contra patrimoniului și a comerţului ilicit.
De asemenea, în fiecare zi a perioadei, pe drumurile din judeţ vor fi organizate acțiuni pentru depistarea şi sancţionarea conducătorilor auto care nu respectă regimul de viteză sau care conduc sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive.
Mobilizați pentru misiunile din această perioadă vor fi și alți 25 de polițiști din alte structuri, respectiv polițiști de investigații criminale, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale, dar și polițiști de la arme, explozivi și substanțe periculoase, precum și de la alte structuri, care vor desfășura activități și vor interveni dacă situația o va impune.
Având în vedere perioada calendaristică, reamintim conducătorilor auto să se intereseze cu privire la starea mereo-rutieră, să respecte regulile de circulație pe drumurile publlice și să adopte un comportament preventiv. În contextul perioadei, reamintim că este obligatorie echiparea cu anvelope de iarnă atuncă când partea carosabilă este acoperită cu zăpadă, gheață sau polei și recomandăm tuturor conducătorilor aută să adapteze permanent viteza de deplasare la condițiile de drum și la cele de trafic.
O atenție deosebită se va acorda comercializării și utilizării articolelor pirotehnice. Ca în fiecare an, în această perioadă, poliţiştii argeșeni desfășoară activități în cadrul acțiunii „FOC DE ARTIFICII”, pentru prevenirea oricăror evenimente negative generate de nerespectarea legislaţiei privind obiectele pirotehnice și pentru verificarea legalităţii operaţiunilor cu articole pirotehnice desfăşurate de persoanele fizice şi juridice.
În caz de nevoie, apelați Numărul Unic de Urgență 112 sau adresați-vă celui mai apropiat polițist.
Având în vedere că minivacanța cuprinde prilejul aniversării Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul spiritual al românilor, adresăm tuturor celor care își serbează onomastica gândurule noastre de bine.
Și pentru că în această minivacanță sărbătorim Marea Unire de la 1 decembrie 1918, un eveniment marcant pentru fiecare român, suntem datori să onorăm sacrificiile, dorința de unitate și spiritul luptător al românilor din acele vremuri.
La mulți ani, români! La mulți ani, România!
Comuniat IPJ Argeș





























NOTIFICARE
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.