Teatrul „Alexandru Davila” Pitești, cu sprijinul Consiliului Județean Argeș, organizează în perioada 28 noiembrie – 05 decembrie 2020, Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt Pitești. Evenimentul, aflat la cea de-a XXIV-a ediție, va avea loc, în 2020, exclusiv în mediul online.

Începând cu data de 28 noiembrie, Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt propune o selecţie vastă de evenimente găzduite de o ediţie specială online cu vizionare gratuită.

DaFeSt aduce în casele spectatorilor timp de 8 zile, spectacole de teatru, teatru muzical, teatru pentru copii şi tineret, teatru – dans, teatru de păpuşi pentru adulţi, teatru non-verbal, teatru – circ şi interviuri – Interviurile Dafest.

Programul fiecărei zile de festival va începe la ora 11.30 cu difuzarea primului spectacol şi se va încheia la ora 21.00 cu difuzarea ultimului spectacol.

Din 28 noiembrie până pe 5 decembrie evenimentele vor putea fi urmărite gratuit pe site-ul festivalului – www.dafest.ro, pe pagina de Facebook a festivalului –  www.facebook.com/festivalpitesti, YouTube – Dafest2020, dar și pe pagina de Facebook

 a teatrului – www.facebook.com/tadpitesti.

Ediția specială DaFeSt din acest an va aduce pe ”scena online” spectacole remarcabile din România și din Franța, Italia, Belgia, Ucraina, Austria şi Republica Moldova.

Scopul Festivalului Internaţional al Teatrului de Studio DaFeSt Pitești, ediţie specială online este de a educa prin artă, de a promova arta spectacolului din România, de a stimula schimburile culturale dintre România şi alte ţări şi de a atrage segmente noi de public cu care ne vom regăsi, cu siguranţă, faţă în faţă, în următoarele întâlniri, în sala de spectacol.

Programul spectacolelor DaFeSt 2020

VINERI, 27 NOIEMBRIE

ORA 18.00 – Cuvântul de deschidere al DaFeSt – Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

SÂMBĂTĂ, 28 NOIEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Dănilă Prepeleac”, regia Traian Șoimu – Teatrul pentru Copii și Tineret Merlin – Timișoara

ORA 15.00 – “MaMe”, regia Cristian Ban – Teatrul Dramatic Fani Tardini – Galați

ORA 17.00 – “À nosfantômes”,  regia Tom Boccara – Compania Les menteuses – Belgia

ORA 19.00 – “Ultimul Don Juan”,  regia Petre Bokor – Teatrul Nottara – București

ORA 21.30 – “Piatra din casă”, regia Alexandru Dabija – Teatrul Toma  Caragiu – Ploiești

DUMINICĂ, 29 NOIEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Pinocchio”, regia Alina Hiristea – Teatrul Al. Davila – Pitești

ORA 15.00 – “Coaste din viața lui Adam”, regia Octavian Strunilă – Teatrul Mefisto București

ORA 17.00 – “Olé”, regia Catherine Espinasse – La Crique – Franța

ORA 19.00 – “Nunta însângerată”, regia Andrei Măjeri – Teatrul Național Marin Sorescu – Craiova

ORA 21.00 – “Dureri fantomă”, regia Bogdan Budeș – Teatrul de Artă – București

LUNI, 30 NOIEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Cine a furat fulgii de nea?”, regia Georgeta Lozincă – Teatrul Arlechino – Brașov

ORA 15.00 – “Variațiuni la invențiuni. Op. 2”, regia Petre Ancuța& Emilian  Mârnea – Teatrul Dramaturgilor Români – București

ORA 17.00 – “L’Ecume Des Jours. Rêverie virtuelle”,  regia Julie Desmet  Weaver – Underground Sugar – Franța

ORA 19.00 – “Nunta”, regia Alexandru Grecu – Teatrul Satiricus I.L. Caragiale Chișinău – Republica Moldova

ORA 21.00 – “Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois”, regia Andrei Măjeri – Reactor de creație și experiment – Cluj-Napoca

MARȚI, 1 DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Căluțul cocoșat”, regia Mihai Androne – Teatrul Toma  Caragiu – Ploiești

ORA 15.00 – “Mimoza”, regia Gheorghe Mândru – Teatrul B.P. Hașdeu Cahul – Republica Moldova

ORA 17.00 – “La Magnifica Ilusione”, regia Andrea Paolucci – Teatro dell’Argine – Italia

ORA 19.00 – “Candid”, regia Cristian Pepino – Teatrul Țăndărică – București

ORA 21.00 – “Lumea dinăuntru”, regia Catinca Drăgănescu – Un Teatru – București

MIERCURI, 2 DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “O întâmplare cu un câine la miezul nopții”, regia Cătălin Sfîrloagă – Trupa de teatru Protha – Panciu

ORA 15.00 – “Parada”, regia Cosmin Crețu – Teatrul Tudor Vianu – Giurgiu

ORA 17.00 – “Der Spieler (Jucătorul)”, regia Tino Geirun – Teatrul Pygmalion – Austria

ORA 19.00 – “Sunt eu, Annabel”, regia Cristina-Andreea Ion – Light Wave Theatre Company – București

ORA 21.00 – “Moștenirea”, regia Ingrid Bonța – Teatrul Coquette – București

JOI, 3 DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Exploziv”, regia Mihai Savu& Diana Iacomir – Trupa de teatru Ad-Hoc – Pitești

ORA 15.00 – “ADN Bonobo”, regia Ruxandra Bălașu – Teatrul Coquette – București

ORA 17.00 – “Theater vocals” – Teatrul Mykola Kulish – Ucraina

ORA 19.00 – “Singur printre mârlani”, regia Andrea Gavriliu – Teatrul Național Cluj-Napoca

ORA 21.00 – “Experimentul P.”, regia Alexander Hausvater – Teatrul Al. Davila – Pitești

VINERI, 4 DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Cântecul privighetorii”, regia Toma Hogea – Teatrul Cărăbuș – Brăila

ORA 15.00 – ” A Truth, A lie and a list of possibilities”, regia Andreea Novac – Developing Art – București

ORA 17.00 – “Do you love me?”, regia Iris Spiridon – Teatrul Național I. L. Caragiale – București

ORA 19.00 – “Fata fără zestre”, regia Constantin Podu – Teatrul de Artă – Deva

ORA 21.00 – “Angajare de clovn”, regia Daniel Bucur – Teatrul George Ciprian – Buzău

SÂMBĂTĂ, 5 DECEMBRIE

ORA 11.20 – Programul zilei prezentat de Constantin Cotimanis, Managerul Teatrului Al. Davila

ORA 11.30 – “Universul din lanterna magică”, regia Radu Dinulescu – Teatrul de păpuși Prichindel – Alba Iulia

ORA 15.00 – “Eu rămân”, regia Luana Hagiu – București

ORA 17.00 – “Burqa și basma”, regia Raul Hotcaș & Wajdi Gagui (Tunisia) – Teatrul Municipal – Baia Mare

ORA 19.00 – “Jocuri în curtea din spate”, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat – Constanța

ORA 21.00 – “Zaraza”, regia Răzvan Mazilu – Teatrul Toma Caragiu – Ploiești

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NOTIFICARE
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.