„România nu mai e condusă, e administrată ca o firmă de partid, unde nota de plată ajunge mereu la oamenii obișnuiți. ” În timp ce românii își calculează fiecare leu până la următorul salariu, iar antreprenorii trag obloanele unul câte unul, propaganda politică merge înainte cu motoarele turate la maximum. Mult zgomot, mult PR și aceeași rețetă expirată: vinovați găsiți peste noapte, eroi fabricați la televizor și contracte grase care circulă discret prin spatele ușilor închise.

În acest context tensionat, președintele PSD Argeș și al Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, lansează una dintre cele mai dure declarații politice din ultima perioadă, cu acuzații directe la adresa premierului Ilie Bolojan și a cercurilor de influență din jurul actualei puteri. Fără limbaj diplomatic și fără ambalaj de campanie, mesajul lui Ion Mînzînă lovește exact în nervul unei societăți care vede zilnic cum facturile cresc, firmele dispar și adevărul este sufocat de propagandă.

Declarația făcută de Ion Mînzînă în această dimineață pe rețelele de socializare:

„Sunt sătul de tupeul unor politicieni care țin România ostatică prin manipulare, propagandă și tunuri pe bani publici!

Nu mai este nevoie să arătăm cifrele INS privind inflația sau faptul că, în primul trimestru al anului, s-au închis cu peste 30% mai multe firme decât în aceeași perioadă a anului trecut. Realitatea economică se vede în buzunarul românilor și în disperarea antreprenorilor care încearcă să își salveze afacerile.

Credeți că boții, conturile false, postările plătite și campaniile murdare promovate de oamenii lui Bolojan aduc bunăstare românilor? Este aceeași „casă de producție” ca a lui Călin Georgescu. Aceeași mașinărie de propagandă care, de această dată, a transformat un personaj ticălos care nu ține cont de nicio opinie pentru a-și pune în aplicare planul, într-un erou care vrea să salveze, cum altfel, țara!

Îi întreb direct pe oamenii obișnuiți:

O duceți astăzi mai bine decât acum un an?

Mai puteți trăi decent din salariu?

Mai aveți siguranța zilei de mâine?

Îi întreb și pe antreprenorii din Argeș:

Mai aveți încasări?

Mai puteți susține taxele și salariile?

Mai aveți speranță că firmele românești vor rezista?

Pentru că adevărul este simplu: România, cu Bolojan premier, o duce mai rău decât Ucraina după ani de război!

Menirea unui partid politic, într-o democrație reală, este să guverneze pentru a-și pune în aplicare politicile. Acesta este poate singurul argument pe care îl mai pot găsi pentru faptul că PSD a acceptat USR la guvernare și, din nou, o alianță cu PNL. Presiunea externă și jocurile de culise au cântărit enorm.

Faptul că, timp de aproape doi ani, PSD nu a reușit să își implementeze marile proiecte economice și sociale, fiind ținut la colț de partide care au obținut rezultate slabe la urne, a fost o greșeală, pentru că PSD a fost partidul cu cele mai multe voturi din partea românilor! Dar să nu uităm un lucru esențial: PSD a adus de fiecare dată creștere economică, investiții și dezvoltare, fără să se ascundă în spatele „grelei moșteniri”.

Echipa „de câștigători” a lui Bolojan a reluat rețeta altei echipe „câștigătoare”, cea a lui Cîțu: scandaluri și gălăgie, taxarea companiilor și impozitarea oamenilor, în timp ce marile tunuri merg către clientele și grupurile lor de interese.

Afacerea COVID a lui Cîțu riscă să pară un simplu pistol cu apă pe lângă afacerea SAFE a lui Ilie Bolojan!

Îi întreb din nou pe cetățeni și pe antreprenori:

Cum se numește atunci când premierul României prelungește, fără consultare și fără transparență, un contract strategic cu OMV? De când a devenit Ilie Bolojan proprietarul resurselor energetice ale României?

Cum se numește atunci când un vicepremier dintr-un guvern demis cu cele mai multe voturi din istoria ultimilor 20 de ani de democrație trimite mailuri către STS și Autoritatea pentru Digitalizarea României pentru interesele grupului Schwarz Digits, grup care a finanțat consistent fundația pe care aceasta a condus-o?

Și dacă tot am vorbit de tunuri, cum se numește atunci când dai OUG pentru decizii strategice privind apărarea și economia României, fără negocieri reale, fără offset și fără consultarea specialiștilor? A stabilit cineva necesitățile Armatei Române? S-a discutat cu ceilalți parteneri din NATO sau măcar din regiune cum ne complementăm?

Ilie Bolojan este astăzi mai apropiat de extremismul politic și de interesele celor care îi asigură sprijinul extern decât de valorile liberalismului autentic. Bolojan „liberalul” este omul care va îngenunchea definitiv PNL-ul care încă mai are curajul să invoce numele Brătienilor!

Brătienii nu v-ar fi acceptat nici măcar să le munciți pământul de pe moșiile lor, darămite să vă considere, vreo secundă, colegi de partid!

Adevărații liberali, din nefericire pentru democrație și inclusiv pentru PSD, sunt sechestrați, marginalizați, ostracizați, iar în curând vor fi și eliminați definitiv!”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

NOTIFICARE
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.