Recent, Ministerul Educaţiei a anunţat că se lucrează la o nouă Lege a Educaţiei, care se preconizează a fi gata la finele acestui an. Pe de altă parte, mai există şi o altă iniţiativă ce vizează promite condiţii mult mai bune pentru personalul didactic.
Academia Română a elaborat „Strategia de Dezvoltare a României pentru următorii 20 de ani”. O strategie cu o viziune amplă asupra felului în care trebuie să arate şi să se dezvolte România şi în plan educaţional.
Potrivit proiectului cadrele didactice ar urma să primească locuinţe de serviciu, asigurări medicale speciale (atât pentru ei, cât şi pentru familie), precum şi împrumuturi cu dobânzi subvenţionate de la Stat, pentru achiziţiile de cărţi sau calculatoare. În plus există promisiuni şi pentru scutiri de taxe de studiu pentru copiii profesorilor. Acestea fiind doar câteva dintre măsurile propuse de Academia Română, cu menţiunea că sunt necesare pentru creşterea atractivităţii profesiei didactice.
Aici puteţi citi întreaga Strategie elaborată de Academia Română.






















NOTIFICARE
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.