
Dezastrul organizatoric de la vârful învăţământului românesc s-a făcut vizibil şi azi, miercuri, 12 octombrie 2016, când s-a desfăşurat proba scrisă pentru concursul de ocupare a funcţiilor de conducere vacante de la nivelul instituţiilor de învăţământ preuniversitar argeşean.
Începând de la partea că fiecare unitate şcolară a trebuit să desemneze câte cinci persoane (aleşi locali, cadre didactice, observatori din partea Sindicatului, ai Comitetului de Părinţi şi ai Consiliului Elevilor) şi până la faptul că sute de persoane au fost puse pe drumuri şi ţinute precum vitele într-o sală de sport, nu putem decât să tragem concluzia că cei „de sus” sau cei „cu funcţii” îşi bat joc de întreg sistemul. În loc de a simplifica lucrurile, mai mult le complică. Posibil cu interesul de a se crea haos şi a se putea face jocurile puterii.
Trecând la testarea tip grilă pusă în faţa candidaţilor la posturile de conducere ale unităţilor de învăţământ se poate spune că a fost vorba de un test (1) cu 60 de întrebări, elaborat de Ministerul Educaţiei. Majoritatea pentru testarea capacităţilor cognitive, altele cu referire la management şi câteva de logică.
Printre întrebările, destul de interesante, ce au departajat candidaţii au fost şi cele precum:
„Măgarul întotdeauna are … ?” …
Au mai fost şi întrebări cu desene, figuri geometrice în spaţiu, dar şi alte întrebări ce cu siguranţă vor face obiectul discuţiilor de culise al următoarelor zile.
De precizat că cei ce au trecut de proba scrisă vor mai avea de susţinut încă două probe, CV-ul şi interviul, până la a fi siguri că au luat concursul.
Descarcă de aici: pdf-test-grila-1-directori-scoli
Rezultate proba scrisă!
Si ce/cum au observat acei observatori desfasurarea ex ,dc au fost tinuti in sali de sport la gramada? s-au observat unul pe altul, sau cum?